DANE KONTAKTOWE
 • Bartosz Szczepaniak
 • 574-767-875
 • europedirect-torun@byd.pl
 • ul. Grunwaldzka 25b, 87-100 Toruń
 • GODZINY OTWARCIA
 • Poniedziałek11:00-13:00
 • Wtorek11:00-13:00
 • Środa11:00-13:00
 • Czwartek11:00-13:00
 • Piątek11:00-13:00
 • Zapraszamy do odwiedzania punktu
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Unii Europejskiej i zaangażować się w dyskusję dotyczącą jej przyszłości?
EUROPE DIRECT Toruń

Stand Up For Ukraine: 9,1 mld euro zadeklarowane jako wsparcie dla uchodźców i osób wewnętrznie prze

Stand Up For Ukraine: 9,1 mld euro zadeklarowane na wsparcie dla uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych

W ramach globalnej kampanii "Stand Up For Ukraine” (Razem dla Ukrainy) zebrano 9,1 miliarda euro na rzecz osób uciekających przed rosyjską inwazją, wewnątrz Ukrainy i za granicę, w tym 1 miliard euro od Komisji Europejskiej. Ponadto, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ogłosił udzielenie dodatkowego kredytu w wysokości 1 miliarda euro na zaspokojenie potrzeb osób przesiedlonych w wyniku inwazji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: "Solidarność państw, firm i ludzi na całym świecie daje trochę światła w tej ciemnej godzinie. W ramach kampanii "Stand up for Ukraine" zebrano 9,1 mld euro dla ludzi uciekających przed bombami, wewnątrz Ukrainy i za granicę, a EBOiR zadeklarował dodatkowy miliard. A to nie wszystko. Będziemy dalej zapewniać wsparcie. A gdy bomby przestaną już spadać, pomożemy mieszkańcom Ukrainy odbudować ich kraj. Będziemy nadal stać w obronie Ukrainy".

Premier Kanady, Justin Trudeau powiedział: "Zebraliśmy dziś ponad 12,4 miliarda dolarów kanadyjskich, aby nadal wspierać naród ukraiński, który został przesiedlony w wyniku trwającej i nieuzasadnionej wojny Putina. Niezależnie od tego, czy chodzi o żywność, wodę, schronienie czy pomoc medyczną - nadal będziemy was wspierać i zapewniać pomoc, której potrzebujecie w tym czasie. Stoimy w obronie Ukrainy".

Z tych 9,1 mld euro, 1,8 mld euro przeznaczone jest dla osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie, a 7,3 mld euro – na przyjęcie uchodźców w państwach członkowskich UE i krajach sąsiednich.

Zobowiązania rozkładają się w następujący sposób:

·4,1 mld euro to wkład finansowy i darowizny rzeczowe na rzecz osób wewnętrznie przesiedlonych i uchodźców, zadeklarowane przez rządy, przedsiębiorstwa i osoby prywatne z całego świata.

·5 miliardów euro to pożyczki i dotacje z europejskich publicznych instytucji finansowych (Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Rozwoju Rady Europy).

Środki przekazane przez rządy na rzecz osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie będą teraz przekazywane głównie za pośrednictwem władz ukraińskich, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Darowizny od sektora prywatnego i osób prywatnych na rzecz osób wewnętrznie przesiedlonych będą przekazywane głównie za pośrednictwem agend ONZ.

Kontekst

Internetowa konferencja darczyńców Stand Up For Ukraine zakończy szerszą kampanię w mediach społecznościowych rozpoczętą w sobotę 26 marca przez Komisję Europejską i rząd Kanady we współpracy z organizacją Global Citizen. 

Stanowi ona odpowiedź na wezwanie do udzielenia wsparcia wystosowane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Celem kampanii jest pozyskanie funduszy i innych rodzajów wsparcia w celu zaspokojenia potrzeb osób wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie.

W szczególności:

 • Jeśli chodzi o 4 mln osób, które już szukają schronienia w UE, oraz inne osoby, które prawdopodobnie do UE przybędą: środki te zostaną wykorzystane na zaspokojenie ich krótko- i średnioterminowych potrzeb w państwach członkowskich UE, począwszy od wyżywienia, poprzez zapewnienie zakwaterowania i opieki medycznej aż po edukację i zatrudnienie.
 • Jeśli chodzi o 6,5 mln osób, w tym 2,5 mln dzieci, które musiały opuścić swoje domy, ale pozostały na Ukrainie i są obecnie wewnętrznie przesiedlone: fundusze i pomoc rzeczowa zapewnią im niezbędną opiekę humanitarną.

W uznaniu zasadniczej roli Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed inwazją na Ukrainę, konferencja „Stand Up For Ukraine” odbyła się w Warszawie, z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Więcej informacji

Questions and Answers

Factsheet – EU Solidarity with Ukraine

President von der Leyen's remarks at the global pledging event

The Stand Up For Ukraine campaign

The EU stands by Ukraine

Canada's response to the Russian invasion of Ukraine

Support to Ukraine – website of the Polish government